Umowy akcesoryjne do umowy leasingu. Umowa leasingu a umowa ubezpieczenia. Subleasing.

O zależnościach między tymi umowami możemy mówić w sprawach, w których przedmiot roszczenia stanowiło naprawienie szkody w przedmiocie leasingu, dochodzone przez  leasingodawcę. Szkody, o których mowa, obejmowały różnorodne sytuacje, zarówno uszkodzenie rzeczy, jak i jej zniszczenie lub np. jej kradzież. W przypadku naprawy przedmiotu leasingu wskazywały one zwykle podmiot zobowiązany do jej dokonania, często nakładając ten obowiązek na korzystającego. Rozwiązanie to jest łatwe do uzasadnienia z perspektywy ekonomicznej – z jednej strony, zdejmuje ono z leasingodawcy  ciężar angażowania dodatkowych sił i środków w proces naprawy, z drugiej strony zaś ułatwia zwykle jej dokonanie, przenosząc ją na osobę faktycznie władającą rzeczą. Co jednak szczególnie istotne, ze stosunkiem leasingu w praktyce związane jest zwykle zawarcie umowy ubezpieczenia rzeczy oddawanej do używania. W wielu wypadkach także ten element określany jest w samej umowie leasingu, wskazującej stronę zobowiązaną do wyboru ubezpieczyciela i zawarcia z nim umowy. To właśnie postanowienia tego rodzaju stanowiły zwykle element spajający umowę ubezpieczenia i leasing – pociągając za sobą różnorodne konsekwencje w razie wystąpienia szkody w przedmiocie leasingu. Wobec powiązania ze sobą obu umów, przy równoczesnym określeniu osoby zobowiązanej do naprawienia szkody w umowie leasingu, sprawy o odszkodowanie opierały się zwykle na relacji w trójkącie: korzystający – finansujący – ubezpieczyciel. Najbardziej dogodnym sposobem naprawienia szkody, jakim dysponował w tych sytuacjach leasingodawca, było żądanie wypłaty odszkodowania przez ubezpieczyciela. Dopiero, gdy uzyskanie rekompensaty tą drogą okazywało się niemożliwe (na skutek odmowy wypłaty odszkodowania lub gdy uzyskana w ten sposób kwota nie pokrywała całości szkody), roszczenie to kierowane było do korzystającego.

„Subleasing” polega na połączeniu trzech umów: umowy leasingu, umowy użyczenia oraz wiążącej je pod względem ekonomicznym umowy poręczenia, czyli innymi słowy ,,subleasing” to przekazanie rzeczy stanowiącej przedmiot leasingu do korzystania innej osobie wraz z przejściem na nią obciążeń wynikających z tego tytułu.

Bibliografia: INSTYTUT WYMIARU SPRAWIEDLIWOŚCI dr Mateusz Grochowski Umowa leasingu w orzecznictwie sądów powszechnych Warszawa 2016, str. 37-42.

pawel

Bardzo dziękuję za przeczytanie mojego artykułu ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *